Метилкобаламинът (витамин В12) е активен веднага след абсорбцията за разлика от други форми като например цианокобаламина, които трябва да бъдат превърнати в метилкобаламин в двустепенен процес. Метилкобаламинът демонстрира изключителна активност на места, където други форми не са активни. Приемът на В12 се препоръчва за вегетарианци и хора, страдащи от дефицит на витамин В12.
Витамин В12 е необходим за производството на енергия и за доброто функциониране на нервната система, както и за производството на клетки, и по-специално на червени кръвни клетки.
Витамин В12 е необходим за производството на енергия и за доброто функциониране на нервната система, както и за производството на клетки, и по-специално на червени кръвни клетки.
Витамин В2, познат още като рибофлавин е необходим за нормалната клетъчна функция и производство на енергия. В2 е важен фактор за правилното разграждане на въглехидрати, аминокиселини и мазнини, той е необходим за активиране на витамин В6 и фолиевата киселина. Експертите препоръчват приема на В6 при проблеми със зрението включително и при катаракта. В2 подпомага здравето на кожата, косата и лигавичните мембрани и предотвратява появата на мигрени и главоболие. Препоръчва се за лечение на сърповидно-клетъчна анемия.
Витамин В3 е есенциален за метаболизма на мазнините, протеините и въглехидратите. При приема на големи количества има значителен ефект върху нивата на холестерол и може да предотврати преминаването му от черния дроб в кръвта. Ниацинът увеличава нивото на липопротеини в кръвта, познати като „добър“ холестерол и има защитно действие върху сърдечно-съдовата система, предотвратява хиперхолестеролемията и атеросклерозата. Витамин В3 влияе положително върху нервната система и увеличава енергийните нива.
Витамин В3 има две форми – ниацин и ниацинамид. И двете притежават една и съща витаминна активност, но понякога ниацинамидът е предпочитан поради неприятният ефект от ниацина, който много хора изпитват. Реакцията се нарича „ниацинов обрив“ и причинява временно почервеняване на кожата, затопляне и гъделичкане. Освен това ниацинамидът съдържа повече триглицериди и понижава по-сериозно нивата на холестерол. За разлика от ниацина, обаче, ниацинамидът не се препоръчва при проблеми с кръвоносната система.